Amomum fruktextrakt

Amomum fruktextrakt

Produktnamn: Amomum fruktextrakt
Växtkälla: Amomum villosum-växt
Utseende: Brungult pulver
USA-lager: JA
Exempel: 10-20g gratis
Certifikat: ISO, HACCP, KOSHER
Skicka förfrågan
chatta nu
Beskrivning
Tekniska parametrar
 
Produktbeskrivning

 

product-256-263

Amomum fruktextrakt, som härrör från frukten från växten Amomum villosum, är ett mycket eftertraktat naturligt tillskott känt för sina många hälsofördelar. Detta extrakt är rikt på eteriska oljor, flavonoider och andra bioaktiva föreningar som bidrar till dess terapeutiska egenskaper. Används ofta i traditionell medicin,

 

Amomum fruktextrakt vinner nu popularitet i moderna hälso- och välbefinnandesektorer på grund av dess potential att stödja matsmältningshälsa, öka immuniteten och förbättra det allmänna välbefinnandet.

 

 
Kemisk sammansättning av Amomum Aromaticum fruktextrakt

 

Komponent

Procent (%)

Eteriska oljor

1.5 - 2.5

Flavonoider

0.5 - 1.0

Saponiner

0.2 - 0.5

 

 
Specifikationer för Amomum Aromaticum fruktextrakt

 

Specifikation

Detaljer

Utseende

Brungult pulver

Odör

Karakteristisk, aromatisk

Partikelstorlek

100 % till 80 mesh

Förlust vid torkning

Mindre än eller lika med 5.0%

 

 
Amomum Aromaticum fruktextraktfunktion

 

Amomum fruktextrakt erbjuder en rad hälsofördelar:

1. Matsmältningshälsa

Amomum fruktextrakt är känt för sina karminativa egenskaper och hjälper till att lindra matsmältningsproblem som uppblåsthet, matsmältningsbesvär och illamående. Det stimulerar utsöndringen av matsmältningsenzymer, vilket främjar bättre näringsupptag.

2. Immunstöd

Rik på antioxidanter och bioaktiva föreningar, förbättrar detta extrakt kroppens naturliga försvarsmekanismer och hjälper till att skydda mot infektioner och sjukdomar.

3. Antiinflammatoriska effekter

De antiinflammatoriska egenskaperna hos Amomum Fruktextrakt kan hjälpa till att minska inflammation i kroppen, vilket ger lindring från tillstånd som artrit och andra inflammatoriska sjukdomar.

4. Antimikrobiell aktivitet

Amomum fruktextrakt har visat antimikrobiella egenskaper, vilket gör det effektivt för att bekämpa olika bakteriella, virus- och svampinfektioner.

5. Andningshälsa

Detta extrakt är fördelaktigt för luftvägarnas hälsa och hjälper till att lindra symtom på förkylningar, hosta och andra andningssjukdomar.

 

 
Amomum Aromaticum fruktextrakt egenskaper

 

product-323-269

  • Botaniskt namn: Amomum villosum
  • Aktiva ingredienser: Eteriska oljor, flavonoider, saponiner
  • Utseende: Brungult pulver
  • Lukt: Karakteristisk, aromatisk
  • Löslighet: Delvis löslig i vatten, löslig i etanol
  • Extraktionsmetod: Lösningsmedelsextraktion

 

 
Användningsfält för Amomum Aromaticum fruktextrakt

 

Amomum fruktextrakt är mångsidigt och kan användas i olika industrier:

product-392-262

Nutraceuticals

Som ett kosttillskott för matsmältnings- och immunhälsa.

product-347-232

Mat & dryck

Som ett naturligt smakämne och hälsoförstärkare.

product-351-233

Kosmetika

I hudvårdsprodukter för dess antiinflammatoriska och antimikrobiella egenskaper.

 

 
Certifikat

 

  • ISO 9001: Kvalitetsledningssystem
  • ISO 22000: Food Safety Management
  • GMP: Good Manufacturing Practices
  • Kosher: Certifierad kosher
  • Halal: Certifierad halal

 

  product-286-396                     product-286-396                      product-286-396

 

 

 
Fabriks- och kvalitetskontroll

 

Kingsci USA inventory list update

Kingsci driver toppmoderna tillverkningsanläggningar utrustade med modern teknologi och strikta kvalitetskontrollåtgärder för att producera högkvalitativt amomumfruktextrakt. Våra fabriker följer internationella standarder, vilket säkerställer konsekvent och pålitlig produktproduktion.

 

Kingsci säkerställer de högsta kvalitetsstandarderna för Amomum fruktextrakt genom:

  • Rigorösa tester i varje produktionsled
  • Efterlevnad av internationella kvalitetsstandarder
  • Användning av högkvalitativa råvaror
  • Avancerade extraktions- och bearbetningstekniker
  • Regelbundna tester från tredje part för renhet och styrka

 

 
Tjänster och support

 

product-900-500
  • Anpassade formuleringar: Skräddarsydda för att möta specifika kundbehov
  • Teknisk support: Expertvägledning och produktinformation
  • Snabb leverans: Effektiv logistik och snabb leverans
  • Kundtjänst: Dedikerat supportteam tillgängligt 24/7
  • Gratis prover: Tillgänglig på begäran för kvalitetssäkring

 

 
Vanliga frågor

 

F1: Vilken är den rekommenderade dosen av Amomum fruktextrakt?

A1: Den rekommenderade dosen varierar beroende på den specifika applikationen och produktformuleringen. Rådgör med en vårdpersonal för personlig rådgivning.

 

F2: Är Amomum fruktextrakt säkert för långvarig användning?

A2: Ja, Amomum fruktextrakt anses allmänt vara säkert för långvarig användning när det används enligt anvisningarna. Det är dock tillrådligt att rådgöra med en vårdgivare för specifik vägledning.

 

F3: Kan jag få ett prov innan jag lägger en massbeställning?

A3: Ja, vi erbjuder gratis prover för kvalitetstestning. Kontakta oss för att begära ett prov.

 

 
Varför välja Kingsci

 

 

Att väljaKingsciför dina behov av Amomum fruktextrakt erbjuder flera fördelar:

  • Professionell leverantör: Med 17 års erfarenhet i branschen
  • Global närvaro: USA-filial och lager för enkel åtkomst
  • Stort lager: Säkerställer produkttillgänglighet och snabb leverans
  • Kompletta certifikat: ISO, GMP, Kosher, Halal-certifierad
  • Strikt förpackning: För att bibehålla produktens integritet under frakt
  • Supporttestning: Kvalitetssäkring med omfattande testtjänster
  • Trusted Partners: Samarbetar med välrenommerade varumärken som Usana, Amway och Isagenix

Om du behöver Amomum-fruktextrakt, kontakta oss: donna@kingsci.com.

 

2022 June.17th Kingsci USA Inventory List Update

 

Kingsci är en professionell leverantör av Amomum fruktextrakt med en historia på 17 år. Den har en filial i USA och ett lager i USA, ett stort lager, kompletta certifikat, snabb leverans, strikt paketering, supporttester, gratisprover och samarbetar med kunder som Usana, Amway, Isagenix, etc. Om du behöver Amomum Fruit Extract, vänligenkontakta oss: donna@kingsci.com.

 

Populära Taggar: amomum fruktextrakt, Kina, tillverkare, leverantörer, fabrik, grossist, pris, prislista, offert, bulk, i lager, KOSHER, ISO, HACCP